Strong Cooling Effect AC110/220V Mobile Air Conditioner Energy Saving for Kitchen Office
Foshan Zhenghe Intelligent Manufacturing Co., Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Model NO. : B01
Usage : Room, Kitchen and Office
Indoor Machine Noise : >50dB
Certification : CE, CCC, RoHS
Cooling/Heating : Cooling Only
Power Source : Electrical
Power Type : AC
Condition : New
Selling Units : Single Item
Xed Frequency/Variable Frequency : Fixed Frequency
Eyword : Portable Mobile Air Conditioner
Single Gross Weight : 14.000 Kg
Refrigerant : R290/100g
Timer : Yes
Function : Cooling Air
Cooling Capacity : 650W/2300BTU
Power (W) : 280W
Warranty : 1year
Operating Language : English
Voltage (V) : 220V/110V
Dimensions IX W Xh Inches : 285*230*460mm
Fixed Frequency/Variable Frequency : Fixed Frequency
Place of Origin : Gua
Transport Package : 52*34*46cm
Specification : 30*23*46cm/15KG
Origin : Guangdong Foshan
HS Code : 8415821000
Production Capacity : 30000pieces/Year
MOQ : 5
Price : 68
Contact Now
Specification
Product Name:
B01 Tent air conditioner
Certification:
CE/LVD/EMC/FCC/PSE/ERP/DOE, etc.
Voltage:
AC 220V (200-240V), 110V (100-120V)
Rared Power:
280W
Cooling Capacity:
650W 2224 BTU
Product Size / N.W:
285*230*460mm / 11 KG
Package Size / G.W:
510*340*460mm / 13kg
Noise level:
≤ 45dB (A)
Features:
Compressor refrigeration,Small Size,Portable,No Installnation
Function:
Cooling/Dehumidification/Timing
Operation mode:
Button + Remote Control
Refrigerant:
R290/100g
Temperature Range:
16~32℃(60.8~89.6℉)